Jak sprzedawać choinki?

4 listopada, 2021

Biznesy sezonowe mogą przynosić spore zyski. Ci, którzy zajmują się sprzedażą choinek bożonarodzeniowych, mają dużą rzeszę klientów w okresie świątecznym. Taki biznes wymaga jednak dopilnowania wielu formalności, a w większości przypadków także założenia działalności gospodarczej. Jak więc legalnie prowadzić sprzedaż choinek żywych?

Sprzedaż choinek – biznes

Sprzedawanie choinek na święta to świetny sposób na szybki zarobek w stosunkowo krótkim czasie. Tego typu działalność wymaga jednak spełnienia kilku formalności. Przede wszystkim handlujący musi założyć działalność gospodarczą, która po świętach zostanie zawieszona do kolejnego sezonu. Osoby, które już kiedyś założyły firmę, mają o wiele prostszą drogę do rozpoczęcia działalności. Jedyne co trzeba zrobić, to w CEIDG skorzystać z  dodatkowego kodu, który poszerza zakres posiadanej już działalności.

Założenie nowej działalności gospodarczej nie jest także obowiązkowe dla osób, które prowadzą już działalność rolniczą i na tej podstawie rozliczają się z Urzędem Skarbowym. Sprzedaż choinek bez działalności jest możliwa, ale w takim przypadku trzeba pamiętać o prowadzeniu ewidencji sprzedaży. Jeśli przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy miesięcznie 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku 1400 zł), należy ją zarejestrować. Oczywiście konieczne jest także odprowadzanie podatku.

Sprzedaż choinek a kasa fiskalna

Sprzedaż choinek zalicza się do sezonowych działalności handlowych. W takich sytuacjach kasa fiskalna jest zwykle wymagana, jednak w tym przypadku sprzedawcy nie zawsze muszą ją posiadać. Warunkiem jest, że przewidywany przez handlującego obrót z tego tytułu nie przekroczy, w porównaniu z okresem prowadzenia sprzedaży w określonym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Należy jednak mieć na uwadze, że limit liczony jest proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Pozwolenie na sprzedaż choinek

Sprzedawanie choinek nie może odbywać się w dowolnym miejscu bez pozwolenia. Aby móc sprzedawać drzewka w miejscach wytyczonych przez gminę specjalnie na tę okazję, trzeba uzyskać pozwolenie na sprzedaż choinek wydane przez urząd gminy. Przed rozpoczęciem sezonowej sprzedaży choinek przedsiębiorcy muszą udać się do urzędu gminy i złożyć tam pisemny wniosek o pozwolenie na zajęcie części pasa drogowego na podstawie prawa wyłączności, by móc rozpocząć prowadzenie handlu obwoźnego. Handlujący musi także uiścić opłatę za korzystanie z danej przestrzeni – wysokość tej kwoty zależy jednak od uchwały radnych konkretnej gminy. Oczywiście, chcąc rozpocząć prowadzenie sprzedaży, nie warto tego robić w przypadkowej lokalizacji. Przed dokonaniem wyboru, najlepiej dokładnie zapoznać się z mapą miejsc przeznaczonych do sprzedawania choinek. Po dopełnieniu wszelkich formalności można przejść do konkretnych czynności handlowych.

Sprzedaż choinek – podatek

Handlujący choinkami zazwyczaj mają w ofercie drzewka w różnych formach, na przykład w doniczkach lub cięte. Jak się okazuje, różne formy świątecznego drzewka, będą się różnić wysokością stawki VAT, która wiąże się z ich sprzedażą. Przy uwzględnieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług choinki cięte powinno się sprzedawać z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 23%. Natomiast podczas sprzedaży choinek posadzonych w doniczkach drzewko opodatkowane jest obniżoną stawką VAT. Wynika to z faktu, że choinki w doniczce w świetle prawa podatkowego nie są traktowane jako choinki świąteczne cięte, lecz jako żywa roślina doniczkowa. Jej sprzedaż związana jest więc z niższą stawką VAT, która wynosi 8%.

Sprzedawanie choinek na święta – zaufany dostawca drzewek

Aby móc sprzedawać choinki, trzeba posiadać dobrej jakości towar. Na samym początku działalności najlepiej więc poszukać zaufanego plantatora, który zajmie się dostarczeniem różnego rodzaju drzewek. Pierwsze dni grudnia to czas, kiedy najlepiej będzie zaopatrzyć się w odporne na przechowywanie choinki w donicy. Choinka na święta w donicy może stać w chłodzie nawet kilka tygodni, po czym wnosi się ją do domu. Choinki cięte natomiast najlepiej sprzedają się tuż przed świętami. Należy jednak pamiętać, żeby drzewka posiadały dokumenty potwierdzające ich legalne pochodzenie. Takie zaświadczenie może być wymagane przez klienta lub patrolujących miasto mundurowych. Nielegalny handel świątecznymi drzewkami wiąże się z grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. Z tego powodu tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem swojego biznesu sezonowego zadbać o niezbędne dokumenty. Po wyborze dostawcy można także próbować wynegocjować upusty na drzewka oraz ich transport na konkretny plac.

Sprzedaż choinek żywych można prowadzić dowolnym typem drzewek, jednak, żeby znaleźć większą rzeszę klientów, warto zapewnić im największy możliwy wybór. Najpopularniejszym rodzajem drzew są świerki pospolite lub srebrne. Hitem ostatnich lat stała się natomiast jodła kaukaska. Drzewka powinny być także dostępne w rozmaitych rozmiarach – od niecałego metra do nawet trzech metrów wysokości. W ofercie nie powinno zabraknąć również drzewek w donicach, które klienci będą mogli po świętach posadzić w ogrodzie. Warto też zaopatrzyć swoje stoisko w odpowiednie stojaki na choinki świąteczne. Oczywiście na każdym stoisku musi się znaleźć również specjalne urządzenie, które posłuży do pakowania choinki w mocną siatkę  – taki sposób ma ułatwić transport drzewka.

Sprzedawanie choinek na święta – samodzielnie czy w kilku punktach?

Sprzedawaniem choinek można zająć się samemu – przy dobrej organizacji pracy można bezproblemowo prowadzić jeden punkt sprzedaży. Większość przedsiębiorców posiada jednak kilka punktów, z którymi nie sposób poradzić sobie w pojedynkę. W takim wypadku trzeba więc zatrudnić kilka osób do pomocy. Osoby, które będą zajmować się sprzedażą choinek, powinny nastawić się jednak na niełatwą, wielogodzinną pracę. Sprzedaż odbywa się na otwartej przestrzeni i wiąże się z wysiłkiem fizycznym – z pakowaniem i przenoszeniem choinek.

Sprzedaż choinek – ile można zarobić?

Sezonowe sprzedawanie choinek to bardzo atrakcyjny biznes, jeśli chodzi o wynagrodzenie. W niektórych przypadkach, przy dużym natężeniu chętnych na zakup drzewka można zarobić nawet 6 tysięcy złotych. Częściej jednak sprzedawcy mogą liczyć na zarobek w wysokości od 3 do 4 tysięcy złotych. Zwykle wszystko zależy po prostu od tego, ile sprzedawca jest w stanie pracować, bo stawki są często godzinowe – zazwyczaj kwoty te wynoszą od 13 do ponad 20 zł netto za godzinę. Najwyższe są oczywiście w dużych miastach, choć i w miejscowościach powiatowych stawki nie są tam dużo niższe niż w Warszawie czy Wrocławiu. Sprzedawcy pracują najczęściej 10-12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Grudzień jest więc miesiącem wytężonej pracy, jednak wysokość wynagrodzenia za trzy tygodnie takiego wysiłku powinny być zadowalające.

Sprzedawanie choinek na święta – akcesoria do sprzedaży

Sprzedawanie choinek bożonarodzeniowych wymaga posiadania specjalnych akcesoriów. Jednym z niezbędnych przedmiotów na stoisku będzie tuba do pakowania choinek. Jest to urządzenie przeznaczone do pakowania drzewek w rękaw siatkowy o średnicy 45 cm. Wówczas pakowanie choinki na miejscu sprzedaży jest szybkie i umożliwia sprawne przygotowanie choinki do transportu. Do ręcznego pakowania drzewek będzie natomiast niezbędna bardzo silna i wytrzymała siatka. Na niektórych stanowiskach przyda się także mechaniczny licznik stalowy ręczny, który umożliwia bezbłędne policzenie dużej liczby drzewek. Absolutny niezbędnik stanowią również stojaki. Metalowe lub plastikowe modele są wybierane zwłaszcza przez klientów, którzy kupują żywą choinkę po raz pierwszy.

 

sprzedaż choinek bożonarodzeniowych
Call Now Button Call Now Button