Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

4 października, 2021

Jeśli mielibyśmy wymienić jedną rzecz, która odpowiada za bożonarodzeniowy, rodzinny klimat w święta, byłaby to zdecydowanie choinka. To właśnie ona jest symbolem wigilijnych tradycji. Może nam zapewnić niesamowity wygląd wnętrza, przyjemny zapach lasu w domu i świetną zabawę przy jej ubieraniu. Dowiedz się, jak długo może stać choinka w domu i jak przedłużyć jej żywotność.

Dlaczego warto kupić żywą choinkę?

Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej będzie kupić sztuczną choinkę na święta. Niestety, sztuczna choinka nie jest szczególnie zdrowym ani ekologicznym rozwiązaniem. Żywe choinki warto wybierać, ponieważ:

  • roztaczają w domu cudowną, świąteczną woń,
  • zawierają olejki eteryczne, które działają kojąco na układ oddechowy i nerwowy,
  • są ekologiczne – nie produkują śmieci, a ich czas rozkładu wynosi kilka miesięcy, podczas gdy proces rozkładu choinki sztucznej trwa kilkaset lat,
  • to właśnie żywe choinki są synonimem świątecznej tradycji,
  • jeśli kupujemy je w odpowiednim miejscu, nie przyczyniamy do zmniejszenia objętości lasów,
  • są o wiele bardziej efektowne i estetyczne, niż choinki sztuczne.

Niektórzy zwolennicy mówią o szczególnych możliwościach dekoracyjnych choinek sztucznych, związanych ze szczególnym ich zabarwieniem, które przypomina oszronienie lub ośnieżenie. Jednak jak się okazuje, choinkę żywą również można przyozdobić w podobny sposób, używając do tego celu sztucznego śniegu w sprayu.

 

Jaka żywa choinka w domu?

W zakresie wyboru żywych choinek możemy postawić na świerka, jodłę lub sosnę. Jedne gatunki drzewek są bardziej wytrzymałe, inne mają miękkie igły lub mocno nasycony kolor. Wybór drzewka zależy zatem od naszych preferencji związanych z wyglądem drzewka i wygodą w zakresie pielęgnacji. Zależnie od gatunku, igły mogą opadać wcześniej lub później. Wśród szczególnie polecanych drzewek możemy wyróżnić między innymi:

  • Świerk duński – czyli smukłe, bardzo gęste drzewko, o prostych gałązkach i krótkich igłach. 
  • Świerk srebrny – o wyjątkowo pięknym zabarwieniu igieł. Doskonale wpasuje się w klimat przydomowego ogródka. 
  • Świerk pospolity – mocno pachnące, stożkowate drzewko. 
  • Jodłę kaukaską – o rozłożystej i gęstej budowie, w kolorze ciemnozielonym. Jej igły mają o wiele mniejszą tendencję do opadania, niż w przypadku pozostałych drzewek.

Choinka w doniczce – ile wytrzyma?

Choinka cięta wytrzymuje około 4 tygodni. Pod koniec tego okresu, nawet jeśli choinka była przechowywana w sprzyjających warunkach, zaczną coraz szybciej odpadać jej igły, a drzewko zacznie stopniowo usychać. Choinka w doniczce, jeśli została zakupiona u nieodpowiedniego dostawcy, podobnie. Częstą, lecz nieco nieuczciwą praktyką jest ścinanie drzewek i wkopywanie ich do doniczki. W takim przypadku choinka, mimo że zakupiona w doniczce, nie przetrwa dłużej, niż choinka cięta. Żeby choinka mogła swobodnie rosnąć, warto, jest zakupić choinkę w doniczce z systemem korzeniowym. Wybór tej opcji, pozwoli wysadzić ją po świętach w ogródku.

Przedłużanie trwałości choinki

Wybierając drzewko dobrze zwrócić uwagę na to, czy igły samoistnie nie odpadają. Poza tym starajmy się wybierać drzewka o igłach, które nie są zabarwione na żółto lub brązowo. Jeśli decydujemy się na choinkę ciętą, najlepiej będzie wybrać choinkę o jasnym pniu od spodu. Jasny pień oznacza, że choinka została ścięta maksymalnie kilka dni wcześniej. Im bliżej zakupu została ścięta choinka, tym dłużej nam posłuży. Doskonałym wyborem jest zakup drzewek z hurtowni, która ścina choinki tuż przed zakupem.

Niezależnie od tego, czy wybór padł na drzewko cięte, czy też w doniczce, należy zadbać o stały dostęp drzewka do wody. Choinki w doniczce regularnie podlewamy, w przypadku drzewek ciętych, należy podstawić pojemnik z wodą pod stojak. Wodę wymieniamy co kilka dni, a kiedy zaczyna jej brakować, uzupełniamy zapas. W przypadku drzewek ciętych, po przywiezieniu choinki do domu, warto przyciąć jej nieco pień. Dzięki temu zostanie on odświeżony i drzewku będzie łatwiej pobierać wodę z pojemnika.

Żywotność choinki można znacząco przedłużyć, stopniowo zmieniając temperaturę, w jakiej przebywa. Przenosimy ją z zewnątrz, do garażu, piwnicy lub innego chłodnego miejsca, a dopiero w następnej kolejności do domu. Ustawiając choinkę z dala od źródeł ciepła, również przedłużymy jej trwałość. Warto w tym celu zakupić lampki LED, które generują mniej ciepła, niż lampki tradycyjne. Dobrym pomysłem może być także zaopatrzenie się w specjalne odżywki dla choinek.

Jak uratować choinkę w doniczce?

Kwestia związana z tym, jak uratować choinkę, niejednokrotnie jest dość trudna. Jeśli drzewko zostało tylko wkopane do doniczki, nie uda się go uratować. Jeśli jednak dokonaliśmy zakupu ze sprawdzonej hurtowni lub od dobrego dostawcy, możemy wysadzić ją w ogrodzie lub wystawić na zewnątrz w doniczce. Choinka, która została wyłącznie wystawiona na zewnątrz, może w przyszłym roku zostać ponownie wniesiona. Jeśli jednak będzie już zbyt duża, należy ją wysadzić. W sytuacji, w której nie dysponujemy miejscem do jej przechowywania lub ogródkiem, żeby ją uratować, warto podpytać znajomych, czy nie mają u siebie na tarasie lub działce miejsca na choinkę.

 

świąteczna choinka pielęgnacja
Call Now Button Call Now Button