Jak odróżnić świerk od jodły?

24 września, 2021

Wybór drzewka do domu na święta lub do ogródka niejednokrotnie jest dość trudny. Wszystkie gatunki choinek mają swoje wady i zalety, różnią się nieco trwałością, szybkością opadania igieł czy ich odcieniem. Różni je także odporność na przechowywanie w domu lub sposób pielęgnacji, kiedy wysadzamy je na zewnątrz. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje choinek i jak odróżnić jodłę od świerka.

Odmiany choinek do wyboru

Wśród najpopularniejszych rodzajów choinek wybieranych zarówno do domu, jak i do ogródka, wyróżniamy między innymi:

  • Świerk pospolity – który jest jedną z najtańszych opcji, spośród wszystkich rodzajów choinek. Naturalnie rośnie na terenie polski. Wydziela bardzo intensywny zapach, a jego igiełki są krótkie i ostre. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, ale przechowywany w domu, szybko zaczyna tracić igły.
  • Świerk srebrny – ma niebiesko-srebrzyste, piękne, zabarwienie igieł. Podobnie jak świerk pospolity, ma mocny, żywiczny zapach. Jest odporny na warunki atmosferyczne, a w domu jego igły opadają nieco wolniej.
  • Świerk duński – wyjątkowo smukła odmiana, dobra do niezbyt dużych pomieszczeń. Nie widać na nim śladów chorób i szkodników, zatem jest także dość często wybierany do ogródka.
  • Jodła kaukaska – w kolorze ciemnozielonym. Jej igły są miękkie, nie kłują i bardzo długo nie opadają. Jest doskonałym wyborem na święta, jeśli w domu mieszkają również dzieci lub zwierzęta. W ogródku będzie nieco trudniejsza do uprawy, gdyż wymaga szczególnych warunków.

Świerk a jodła – czyli jaka choinka na święta?

Na pytanie związane z tym, jaka choinka, czy świerk, czy jodła będzie lepsza, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od naszych preferencji i otoczenia, w jakim zamierzamy umieścić drzewko. Zarówno świerk, jak i jodła są bardzo popularnymi drzewkami do ogrodu i do domu na święta. W przypadku choinek ciętych wybór jednak częściej pada na świerka. Żeby dowiedzieć się, które drzewko będzie lepiej odpowiadać naszym potrzebom, należy najpierw dowiedzieć się, jak odróżnić jodłę od świerka.

Świerk, jodła – porównanie

Świerk charakteryzuje się przede wszystkim bardzo krótkimi igłami o długości około 2 cm, podczas gdy igły jodły mogą mieć nawet 4-7 cm. Igły obu gatunków są dosyć ostre i kłujące, jednak jodła ma je nieco delikatniejsze od świerka. Igliwie jodły jest bardziej masywne i grubsze, natomiast igły świerka wyglądają bardziej sucho i są nieco cieńsze. Duże świerki mają równomierną, symetryczną budowę, w przeciwieństwie do jodły. Szyszki jodły są nieco bardziej okrągłe, niż szyszki świerka i stoją na gałązkach. W przypadku świerka podłużne szyszki zwisają z gałązek.

 

Rozróżnić te drzewka jest najłatwiej, spoglądając na ich całościową budowę, szyszki i ułożenie igieł. Jodła ma gęste igły ułożone po dwóch stronach gałązki, które są zabarwione na biało. Świerk ma z kolei pojedyncze gałązki, rozłożone nierównomiernie i bardziej zielone. Jodła ma nieco większe wymagania związane z odpowiednimi warunkami zewnętrznymi i pielęgnacją. Ma także dużo delikatniejsze drewno od świerka. Całościowa budowa jodły jest gęstsza i bardziej obszerna. Świerk często jest o wiele bardziej nieregularny i mniej gęsty. Jego gałęzie, w szczególności dolne układają się w poziomie, a góra pnia często rośnie pod kątem. Chociaż początkowo rozróżnianie obu drzewek może wydawać się bardzo trudne, z czasem dostrzega się coraz więcej drobnych różnic. Wraz z upływem czasu, drzewka zaczyna się rozpoznawać na pierwszy rzut oka.

Call Now Button Call Now Button