Gdzie najlepiej postawić choinkę? Najważniejsze porady dotyczące pielęgnacji i przechowywania

17 listopada, 2022

Chcesz mieć w święta w swoim domu żywe drzewko i zastanawiasz się, jakie miejsce dla choinki będzie najlepsze? Nie wiesz, gdzie ją ustawić, żeby wyglądała dostojnie i elegancko przez cały bożonarodzeniowy okres i nie gubiła igieł? Przeczytaj dzisiejszy wpis, w którym przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Jak wybrać miejsce dla choinki? Najważniejsze porady

  1. Od zakupu choinki do jej dekorowania

  2. Z kupnem choinki nie warto czekać do ostatniej chwili. W Wigilię drzewka wcale nie będą tańsze, a w dodatku będziesz mieć bardzo ograniczony wybór. Jeśli kupisz żywą choinkę kilka — kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, właściwie przechowywana z pewnością dotrwa do świąt w doskonałym stanie.

    Drzewko pozostaw na balkonie, tarasie albo w ogrodzie. Do domu przenieś choinkę na dzień przed Wigilią. Rób to jednak stopniowo, najpierw niech poleżakuje w garażu, piwnicy lub innym chłodnym miejscu. Ten etap nazywa się zahartowaniem i jest bardzo ważny, jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zielonym drzewkiem przez długi czas.

  3. Okres świąteczny

  4. Często dostajemy pytanie, czy choinka może stać przy kaloryferze? Jeśli to jedyne wolne miejsce, którym dysponujesz, to nie ma wyjścia. Jednak jeśli tylko masz możliwość, ustaw ją z daleka od źródeł ciepła, czyli np. kominka czy grzejnika. Warto również wybrać miejsce, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Dlaczego? Dzięki temu unikniesz zbyt szybkiego wysychania igliwia i zmiany koloru drzewka z zielonego na brązowy.

    Gdy chcesz przedłużyć trwałość choinki, obniż temperaturę w pomieszczeniu, w którym zamierzasz ją ustawić. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu i podlewaj drzewko w miarę potrzeb — jeśli trzeba to nawet codziennie, szczególnie gdy masz ogrzewanie podłogowe. Tradycyjne lampki choinkowe wymień na te z żarówkami LED. To również zapobiegnie przedwczesnemu gubieniu igieł przez choinki.

    Wybierz miejsce, które nie jest wykorzystywane przez domowników, w tym zwierzęta. Częste przechodzenie obok choinki i jej dotykanie wpływa na przyspieszenie obsypywania się lub wysychania igieł. Może także spowodować przewrócenie się drzewka. Choinki nie lubią również przeciągów.

Jak dbać o żywą choinkę?

Żywa choinka na pniu

Jeśli Twój wybór padł na żywą choinkę na pniu, to konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni stojak. Zwróć uwagę, by był odpowiedniej średnicy i posiadał zbiornik na wodę.

Pamiętaj, by nie ciosać pnia drzewka z kory. Choinka ma pod korą kanaliki, którymi transportowana jest woda. Jeśli zostaną one ociosane, to woda nie dotrze do wyższych partii drzewka, co skróci okres jego świeżości. Dodatkowo, pień drzewka powinien zawsze być zanurzony w wodzie.

Żywa choinka w doniczce

Choinkę w doniczce warto nie tylko nawilżać, ale również zadbać o jej nawożenie. Preparat do nawożenia możesz wykonać samodzielnie albo kupić odpowiedni nawóz w sklepie. Należy regularnie sprawdzać, czy ziemia jest wystarczająco wilgotna. Szczególnie gdy posiadasz ogrzewanie podłogowe albo ustawisz drzewko blisko kaloryfera.

Gdzie ustawić choinkę? Podsumowanie

Czas na szybkie podsumowanie: choinkę najlepiej ustawić z dala od źródeł ciepła, ciągów komunikacyjnych, a przed jej dekorowaniem warto zapewnić jej przynajmniej jednodniowe hartowanie. To sprawi, że będziesz cieszyć się swoim bożonarodzeniowym drzewkiem przez długi czas.

W naszym sklepie tuchoinki.pl/ znajdziesz duży wybór żywych choinek na pniu i w doniczce. Prowadzimy sprzedaż hurtową, więc jeśli interesują Cię większe ilości (minimum 50 sztuk), zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty.

Call Now Button Call Now Button