Co zrobić z żywą choinką po świętach?

27 września, 2021

Żywa choinka to najbardziej rozpoznawalny symbol Bożego Narodzenia. To ona odpowiada za rodzinny, świąteczny klimat w domu i piękny zapach lasu, a jej dekorowanie może być doskonałą atrakcją dla dzieci. Jednak w końcu przychodzi czas, w którym choinki trzeba się pozbyć. Najczęściej rozbieramy ją w okolicy święta Trzech Króli, ale co dalej? Podpowiadamy, co zrobić z żywą choinką po świętach.

Dlaczego warto wybrać żywą choinkę na święta?

Tylko żywa choinka zagwarantuje nam cudowny zapach w całym domu. Zawdzięczamy go olejkom eterycznym, które znajdują się w gałęziach drzewka. Olejki te wykazują działanie kojące na układ nerwowy i oddechowy. Dzięki nim możesz lepiej radzić sobie z katarem lub niedrożnym nosem. Żywa choinka to także piękny wygląd, którego nie osiągniemy, wybierając choinkę sztuczną. Możemy wybierać spośród różnych gatunków choinek – wytrzymałych, mniej wytrzymałych, mniej lub bardziej strzelistych, z miękkimi lub twardymi igłami czy gałązkami układającymi się w różny sposób. Poza tym choinki sztuczne rozkładają się co najmniej kilkaset lat, natomiast choinki żywe nawet wyrzucone, rozłożą się w ciągu kilku miesięcy.

Wielu zwolenników sztucznych choinek podnosi argument, że kupowanie żywych choinek przyczynia się do ograniczania powierzchni naszych lasów, jednak nie jest to prawda. Choinki kupowane w renomowanych hurtowniach lub szkółkach leśnych są hodowane specjalnie do tego celu i w żaden sposób nie wpływają na obniżanie poziomu zalesienia terenów naszego kraju. Jeśli nie chcemy wyrzucać choinki po świętach, możemy znaleźć wiele alternatywnych rozwiązań na jej ponowne spożytkowanie. Zacznijmy jednak od tego, gdzie można się jej pozbyć, jeśli nie mamy ochoty na jej ponowne wykorzystanie.

Gdzie wyrzucić choinkę?

Zastanawiasz się, co zrobić z suchą choinką? Kiedy nie widzisz dla niej innego zastosowania, być może trzeba ją wyrzucić. Jeśli mieszkasz w mieście, wkładasz ją do kontenera na odpady BIO lub odwozisz samodzielnie do punktu zbiórki odpadów biodegradowalnych. W mniejszych miejscowościach i na wsi choinka może nie zostać zabrana przez firmę zajmującą się odbiorem odpadów, ze względu na swój nietypowy rozmiar i ograniczenia związane z ilością oddawanych śmieci. W takiej sytuacji odwozimy ją w wyznaczonym terminie do gminy, która ma obowiązek regularnie organizować zbiórki odpadów niestandardowych.

Co zrobić z choinką po świętach?

Biorąc pod uwagę fakt, iż świąteczna choinka w wielu przypadkach nie nadaje się do posadzenia jej w ogrodzie, warto rozważyć jej mądrą utylizację, która nie przyniesie jakiejkolwiek szkody dla środowiska naturalnego. Choinkę, która powoli traci igły, należy w takim przypadku połupać, a dokładniej odciąć wysuszone gałązki i następnie pociąć pień drzewka na mniejsze części. Rozczłonkowane drzewko możemy wywczas wykorzystać jako zabezpieczenie termiczne dla innych roślin w naszym ogrodzie, które skutecznie uchroni je przed przymrozkami oraz śniegiem.

Choinka po świętach do ogrodu

Jeśli przed świętami zdecydowałeś się na zakup choinki w doniczce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysadzić ją w ogrodzie. Jeśli od początku rosła w doniczce, albo jej korzenie nie zostały nadmiernie uszkodzone, powinna przyjąć się bez większych problemów. Choinkę w doniczce można także wynieść na taras, podlewać i wnieść do domu w przyszłym roku. Sprawi to, że kupowanie co roku nowej choinki stanie się bezzasadne. Jeśli nie dysponujesz ogródkiem lub wystarczająco dużym tarasem, możesz popytać wśród znajomych, czy ktoś nie chciałby otrzymać choinki do ogrodu. Zaletą choinek w ogrodzie jest to, że są zielone przez cały rok, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a większość z gatunków, które kupujemy do domu na święta, dobrze rośnie w naszym klimacie.

Choinki dla zwierząt

W niektórych ogrodach zoologicznych można oddawać choinki dla zwierząt. Muszą one być jednak dokładnie oczyszczone ze sztucznych ozdób i wszystkich innych zanieczyszczeń. Nie oddajemy choinek, które w czasie świąt były pokryte sztucznym śniegiem, ponieważ może to prowadzić do zatrucia zwierząt. Zanim zdecydujesz się przywieźć choinkę do ZOO, zadzwoń wcześniej do wybranej placówki i zapytaj, czy zbierają choinki po świętach.

 

żywa świąteczna choinka
Call Now Button Call Now Button