3 gatunki choinek świątecznych. Który z nich wybrać?

17 listopada, 2022

Decyzja zapadła i wiesz już, że w święta Bożego Narodzenia chcesz mieć w swoim domu żywą choinkę. Zaczynasz przeglądać oferty i widzisz, że jest wiele różnych gatunków choinek świątecznych. Nie wiesz, które drzewko wybrać? Chętnie Ci w tym pomożemy.

Rodzaje żywych choinek

Jest kilka rodzajów drzewek iglastych, które możesz wybrać do dekoracji domu na święta. Zazwyczaj jest to jodła, świerk lub sosna. Poszczególne gatunki różnią się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również trwałością, zapachem czy długością igieł. Sprawdź, która żywa choinka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem:

Świerk

Świerk jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych drzewek na święta. Stosunkowo niska cena (w zależności od gatunku), stożkowy kształt i intensywny żywiczny zapach sprawiają, że ma on swoich wiernych zwolenników.

  • Świerk pospolity — to jedna z najchętniej wybieranych choinek na Święta Bożego Narodzenia. Wygląda elegancko i dostojnie, a przy tym ma atrakcyjną cenę. Niestety szybko gubi igły, więc jeśli zależy Ci na trwałości, bo chcesz, by drzewko postało w domu dłużej lub nie chcesz często zamiatać, zdecyduj się na inny model.
  • Świerk kłujący — nazywany też srebrnym cieszy się dużą popularnością nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale również jako roślina iglasta wykorzystywana w ogrodnictwie. Doskonale nadaje się na świąteczne drzewko, bo jego igły są trwalsze i utrzymują się bez opadania nawet przez kilka tygodni. Świerk kłujący ma gęste igliwie i regularny kształt, więc prezentuje się naprawdę elegancko. Podczas przystrajania drzewka warto uważać na igły, które, jak sama nazwa wskazuje, są kłujące.
  • Świerk duński — należy do iglaków najwyższej jakości. Jest nieco droższy niż pozostałe drzewka, jednak warto rozważyć jego zakup, bo doskonale nadaje się na żywą choinkę, która ozdobi dom w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ma proporcjonalny, stożkowaty kształt, a jego jasnozielone igły długo utrzymują się na gałązkach.

Jodła kaukaska

Ogromną zaletą jodły kaukaskiej jest to, że ma niezwykle trwałe igły, które po wysuszeniu nie opadają, tylko pozostają na gałązce. Dodatkowo nie są kłujące, co znacznie ułatwia i uprzyjemnia ubieranie choinki. Jeśli dodamy do tego elegancki, stożkowaty kształt o równomiernym poszyciu to mamy idealne bożonarodzeniowe drzewko.

Cena jodły kaukaskiej jest nieco wyższa niż pozostałych drzewek. Jeśli jednak zależy Ci na choince, która będzie wyglądała stylowo przez długi czas i nie będzie wymagała częstego sprzątania igieł z podłogi, to jodła kaukaska sprawdzi się w tej roli doskonale.

Sosna pospolita

Sosna pospolita to najmniej popularny gatunek choinki, spotykany najczęściej na Śląsku. Charakteryzuje się sztywnymi i twardymi igłami skręconymi dookoła swojej osi i niesymetrycznym kształtem. Jej zaletą jest niska cena, trwałość igieł i ich żywiczny zapach.

Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?

Wszystko zależy od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na drzewko i Twoich oczekiwań.

Jeśli nie dysponujesz większą kwotą, wybierz świerk pospolity. Pamiętaj jednak, że jest on najmniej trwałym drzewkiem bożonarodzeniowym i szybko zaczyna tracić igły. Atrakcyjna cenowo jest również sosna pospolita.

W średniej półce cenowej znajdziesz świerk kłujący.

Jodła kaukaska i świerk duński to drzewka najdroższe, ale bardzo trwałe, których igły długo utrzymują się na gałązkach albo, jak w przypadku jodły, nie opadają wcale.

Niezależnie, które drzewko wybierzesz, żywa choinka z pewnością pomoże Ci wprowadzić magiczną, świąteczną atmosferę i wyczarować odpowiedni, bożonarodzeniowy nastrój w Twoim domu.

A jeśli szukasz większej ilości choinek, zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziesz drzewka iglaste doskonałej jakości.

Call Now Button Call Now Button